Czy naprawdę, seks jest potrzebą fizjologiczną?

Wielu uważa, że seks jest tak samo fizjologiczną potrzebą, jak jedzenie, sen, powietrze i woda. Ale czy tak jest naprawdę i w jakich przypadkach, z powodu niezaspokojenia naszych rzeczywistych potrzeb, pożądanie seksualne schodzi na dalszy plan? Czym są potrzeby fizjologiczne? To potrzeba niezbędna do fizycznego przeżycia człowieka. Jeśli taka potrzeba nie jest zaspokajana przez długi czas, wówczas dyskomfort staje się bardzo silny, a następnie ustaje życie człowieka. Nie jesteśmy w stanie świadomie odmówić oddychania i snu na dłużej niż określony czas, te potrzeby są zaspokajane odruchowo. Głód, jako oznaka niezaspokojonej potrzeby pożywienia, skłania nas do poszukiwania pożywienia. A co z seksem – czy seks jest inny?

Potrzeby fizjologiczne a potrzeby seksualne

Jeśli chodzi o potrzebę biologiczną, kierujemy się uczuciem dyskomfortu (na przykład głodem), a zaspokojenie potrzeby oznacza powrót do stanu podstawowego. Natomiast pociąg seksualny należy do systemu nagrody: kieruje ludźmi nie dyskomfort, ale pragnienie przyjemności. Nawiasem mówiąc, gdy chcemy nie tylko jeść, ale zjeść coś konkretnego, smacznego, to również nie dotyczy potrzeb biologicznych i nazywa się to nie głodem, ale apetytem. Najprawdopodobniej pomysł, że seks jest potrzebą fizjologiczną (wraz z jedzeniem i snem) pojawił się, ponieważ seksuologia od dawna koncentruje się na problemach mężczyzn. To właśnie oni, zdaniem wielu naukowców, doświadczają fizycznego cierpienia związanego z brakiem seksu. Ale jaka jest ta fizjologiczna potrzeba, która istnieje tylko u połowy populacji?

Niektóre badania dowodzą, że postrzeganie seksu, jako życiowej potrzeby mężczyzn jest jedną z przyczyn agresji seksualnej wobec kobiet. Dyskomfort w takich sytuacjach wiąże się nie tyle z brakiem seksu czy jego zaprzestaniem, ile z frustracją. Ludzie chcą doświadczać przyjemności, ale kiedy ciągle napotykają porażkę, doświadczają frustracji i złości. Nasze odczucia cielesne w tym momencie również mogą powodować cierpienie, ale nie są one tym samym, co intensywne pragnienie w przypadku braku wody. Można je przeżyć, a nawet długi brak seksu czy liczne niepowodzenia nie wyzwalają w organizmie kaskady fizjologicznych procesów prowadzących do śmierci. Dużo silniejsze w tej sytuacji jest nasze niezadowolenie psychiczne wynikające z faktu, że nie możemy dostać tego, czego chcemy.

Seks jako potrzeba bliskości

Przekonanie, że potrzeba seksu ma wyłączny warunek fizjologiczny, jest uproszczeniem. Potrzeba seksualna człowieka nie znajduje się w sferze instynktów, ale w innej, wyższej sferze psychicznej, w sferze komunikacji, kontaktu z innym i ze sobą. Z tego wynika ważny wniosek: nasza psychika postrzega pożądanie seksualne, jako potrzebę o mniejszym priorytecie niż fizjologiczne, takie jak jedzenie, sen, bezpieczeństwo. Najpierw one potem seks. Będziemy chcieli seksu i będziemy się nim cieszyć tylko wtedy, gdy zostaną zaspokojone nasze podstawowe potrzeby. Jeśli czujemy, że ważniejsze rzeczy wymagają naszej uwagi lub są niesprawne seksualność po prostu się wyłącza. Słowa, które postrzegamy i czujemy, są tutaj bardzo ważne. Może w lodówce jest teraz jedzenie na zaspokojenie głodu, ale jeśli ktoś został dziś wyrzucony z pracy i nie wie, co zje za tydzień, może odebrać swoją podstawową potrzebę, jako niezaspokojoną. W praktyce seksuologów często pojawiają się skargi na zły seks, a potem okazuje się, że przyczyną niezadowolenia z seksu nie jest sam seks, ale to, że ludzie odczuwają niezadowolenie ze swoich podstawowych potrzeb, a to hamuje ich seksualność. Najczęstsze przyczyny to: depresja, zaburzenia odżywiania, zmęczenie, niepokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *